środa, 16 maja 2018

Okruchy historii...


Witajcie !

Dzisiejszym wpisem chciałabym rozpocząć nowy cykl na blogu, a mianowicie o miejscach, które według mnie warto odwiedzić i zobaczyć. Muszę Wam powiedzieć, że tegoroczną majówkę spędziłam bardzo aktywnie na świeżym powietrzu i udało mi się odwiedzić kilka ciekawych miejsc. Bo do takich zaliczyć mogę schron kolejowy z okresu II wojny światowej w Stępinie-Cieszynie oraz Zespół Pałacowo – Parkowy rodziny Mycielskich w Wiśniowej. Mam nadzieję, że nie będę Was za bardzo zanudzać faktami historycznymiJ
Schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie to miejsce, które odwiedziłam już nie po raz pierwszy. Wracam tam co jakiś czas by sprawdzić co się zmieniło. Obiekt ten powstał w ramach Kwatery Dowodzenia - Obszar Południe czyli Anlage Süd, która tworzy wraz z tunelem podziemnym znajdującym się pod Górą Żarnowską  (oddalony o ok. 16 km). Wybudowano go w latach 1940-1941, w niespełna 9 miesięcy. Budowany był przez „Organisation Todt” pod szyldem firmy chemicznej „Askania Werke”. Do pracy przy budowie wykorzystano ludność żydowską z pobliskiego Frysztaka. Cały kompleks powstał przed atakiem III Rzeszy na Związek Radziecki i miał prawdopodobnie odegrać w nim jakąś rolę. Schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie to obiekt naziemny o wymiarach: dł.382 m; szer.14,6m;wys. 8,76 m mający ściany wykonane  z betonu zbrojonego o grubości ok.3 m i klasie odporności B. W środku znajdował się jeden tor kolejowy, dwa perony oraz 29 nisz dla obsługi technicznej. Należy wspomnieć iż w sierpniu 1941 r. obiekt ten odwiedził Adolf Hitler, który spotkał się tutaj z Benito Mussolinim.
Wokół tunelu znajduje się też kilka schronów bierno-bojowych i maszynownia-schron techniczny. Jednak do zwiedzania udostępniony jest tylko obiekt główny, do którego bardzo łatwo trafić z trasy Rzeszów – Strzyżów – Krosno, ze względu na duże bannery przy drodze. Bilety w cenie 3 zł ulgowy i 5 zł normalny w formie pocztówki ze zdjęciem obiektu, a na odwrocie pieczątką są fajną pamiątką z wizyty w tym miejscu.  Jeśli wybieracie się zwiedzić ten obiekt to pamiętajcie, żeby wziąć ze sobą koniecznie dobre buty i okrycie wierzchnie np. jakiś sweter – wewnątrz temperatura 100 C. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat obiektu w kasie można nabyć przewodnik autorstwa Krzysztofa Winiarskiego „Kwatera Wodza stępińsko-cieszyński kompleks schronowy.Przewodnik” lub po prostu zapytać o możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Obsługa udziela rzetelnej informacji. Przed tunelem znajduje się replika niemieckiej budki wartowniczej, w której możecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Podsumowując: miejsce ciekawe, łatwy dojazd, duży parking, dobra obsługa - to duży plus. Jedynym minusem dla mnie jako dla historyka jest brak ekspozycji militarnej, która mogłaby uatrakcyjnić to miejsce dla turystów. Myślę jednak, że każdy kto jest zainteresowany historią II wojny światowej powinien odwiedzić to miejsce.
Po wizycie w schronie kolejowym w Stępinie –Cieszynie zapraszam Was w nieco odmienne miejsce, a mianowicie  do Zespołu Pałacowo-Parkowego rodziny Mycielskich w Wiśniowej. Mieści się on tuż przy drodze głównej na trasie Rzeszów – Strzyżów - Krosno. Nie będę zanudzać Was historią rodziny Mycielskich bo jest ona bogata. Powiem Wam jedynie, że będąc w pobliżu warto wejść na teren parku, zobaczyć Europejskie Drzewo Roku – Dęba Józefa, przejść się niezwykle urokliwą Aleją Grabową i zobaczyć kaplicę grobową rodziny Mycielskich. Według mnie to idealne miejsce na popołudniowy spacer w słońcu…



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz